Text: Christine Rosenqvist Bild: Elisabeth Öjing Web: Sten 241102
Om eftermiddagen landade vi i Bologna där buss väntade oss för vidare färd till den välkända kurorten Montecatini Terme. Dagen därpå tog vi tåget till Florens och började vår promenad vid SS Annuziatakyrkan. En av de mest omtyckta kyrkorna av florentinarna själva. Vid kapellet där Maria-ikonen som anses målad av gudomliga händer brukar brudparen lägga sina brudbuketter.
Efter att ha beundrat fantastiska mosaiker bänkade vi oss för vinprovning. Katedralen i Florens syns vida ikring. Vi beundrade den förgyllda Paradisporten på dopkapellet . Den ca 5 meter höga Davidsstatyn som är symbolen för Florens ledde oss till den kända Ponte Vecchio.






I Lucca väntade Puccini på oss och vi blev guidade i hans födelsehus.Färden fortsatte till Puccinis bostad i Torre del Lago di Puccini.Vi kom lite för tidigt så rent spontant ordnades en båttur på den naturskyddade sjön.Vi lämnar Montecatini och bekantar oss med Bologna och dess delikatesser.






Nu är det bilar som gäller. Fabrikstur på mycket exklusiva Pagani. Därefter Ferrarimuséet och dagen avslutas med besök i Luciano Pavarottis hem.



Ostar i långa banor, unik privat samling av Maserati bilar jämte provsmakning av den finaste balsamvinägern avslutade vår italienska odyssé och vi kunde återvända hem med många upplevelser och framför allt en god gemenskap.


